Tipy, jak si vytvořit místo na čtení

Napsal

Někdy je prostě nejlepší na chvilku se zastavit v tom celodenním shonu, pohodlně se uvelebit a vzít si nějakou zajímavou knížku. Prostě zapomenout na všechny starosti, zasnít se a vyrelaxovat. K tomu ale potřebujete místo, koutek, který opravdu pohodlný bude.

Takové místo si s ohledem na prostor a zvyklosti vás i případných dalších členů rodiny můžete zajistit vždycky. Samozřejmě to jde lépe ve velkém bytě, nebo když žijete sami, přesto se čtecího koutku nemusíte vzdávat ani v malém bytě či velké rodině.

Kde si vytvořit čtecí koutek

Čtení je aktivita, na niž potřebujete především klid. Zároveň byste měli mít na takovém místě pocit bezpečí a dostatek světla. Takže v ideálním případě si svůj koutek zařídíte u okna, nejlépe s příjemným výhledem do přírody. V domech s podkrovím může takové místo být vhodně zařízený vikýř, odpočivadlo na schodech, pokud je dost prostorné a s vlastním zdrojem světla, v bytě si nejspíš zaberete koutek v ložnici.

Jak si koutek na čtení vybavit

Na čtení jistě chcete mít nejen klid, ale také pohodlí. Podle prostorových možností může takovým pohodlí zajišťujícím kouskem nábytku sofa, houpací křeslo nebo oblíbený “ušák”, v moderním interiéru zajistí pohodlné čtení i sedací vak nebo hromada polštářů na zemi. V každém případě by mělo být posezení dostatečně měkké, kde vás nic nebude tlačit a kde také budete moci průběžně měnit polohy.

Jestliže chcete v takovém koutku číst, je celkem logické, že zde budete mít i knihovnu nebo alespoň polici s knihami. Pro čtení e-knih ve čtečce rozhodně nezapomeňte na dosah elektrické zásuvky. Tak vás nepřekvapí v tom nejnapínavějším momentě vybití čtečky.

A samozřejmě je pro pohodlné čtení důležité dobré světlo. Takže pokud není dostatečný zdroj toho přirozeného zvenčí, pořiďte si do čtecího koutku lampu s měkkým, ale dostatečně intenzivním světlem.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *