Co je typické pro hygge styl bydlení

Podle mezinárodního srovnání European Social Survey jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě. Nejspíš i díky životnímu stylu hygge, stylu, který od nich všichni kopírují. I když se slovo hygge jen těžko překládá, můžete si za ním představit kombinaci pohodlí, klidu a bezpečí, zvýrazněnou vědomým prožíváním každého šťastného okamžiku.

Hygge styl bydlení je právě o klidu a pohodě, je to o tom, zařídit si domov tak, aby v něm bylo teplo a útulno, kam se budeme rádi vracet po těžkém pracovním dni a kde nás rádi budou navštěvovat naši přátelé.

Základem je minimalismus

Hygge není o přepychu a hromadění věcí. Abyste si mohli zařídit domov ve stylu hygge, začněte naopak důkladným úklidem Zbavte se lapačů prachu, tedy různých sošek  suvenýrů vystavených na policích, vyhoďte hromady starých časopisů a stejně tak i oblečení, které už nikdo nenosí. Interiér si vykliďte a vyvětrejte, pusťte si domů co nejvíc světla.

Totéž platí i pro nábytek – místnosti by měly být vybavené účelně, nábytkem čistých linií a v takové míře, aby prostor zůstal vzdušný, nepřeplněný.

Vytvořte si atmosféru

Hygge je o především o navození příjemných pocitů. A to je v Dánsku opravdu zásadní, když většinu roku je venku pošmourno, zataženo a brzy tma. Proto si po bytě rozestavte svíčky nebo lucerničky, jejichž hřejivé světlo vám zvedne náladu i během deštivého listopadového odpoledne. K hygge atmosféře patří i krb s plameny, do nichž se můžete dívat a popíjet při tom horký čaj nebo svařené víno. Nezapomeňte na přehozy, plédy, měkoučké deky (ideálně ručně pletené) a hromadu polštářů různých velikostí na pohovce, stejně jako koberečky všude, kde podlaha zebe.

Hyggekrog jako třešnička na dortu

Uprostřed toho všeho potřebujete pro ten intenzivní pocit klidu, pohodlí a bezpečí své místečko – hyggekrog. Záleží na vás, jestli to bude ušák pod lampou v rohu místnosti, široký parapet na okně nebo pohovka, na níž se můžete schoulit, zachumlat do deky a dívat se mlčky do plamenů v krbu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *