Jak běhat v zimě

Mnoho začínajících běžců váhá, jestli mají běhat i v chladných měsících a hlavně jak budou běhat. V průběhu roku si vytvořili své běžecké standardy, našli si oblíbené trasy, ale je tempo i terén vhodný i na zimu? Běhání v přírodě se sice dá nahradit  během na pásu ve fitcentru, ale i v zimě se dá běhat venku.

Hlavně nepřestávat

Během roku jste si vytvořili fyzičku a zdokonalili technikyu,byla by škoda v zimě přestávat a začínat na jaře úplně od začátku. V chladných měsících roku je běhání je sice obtížnější, protože se brzy stmívá, bývá chladno a ani cesty nejsou na běhání ideální, přesto to nevzdávejte. I chladnější podmínky mají pro vás pozitivní vliv.

Na co se zaměřit

V první řadě je důležité znát dobře celou trasu, kde chcete běhat, především pokud chcete běhat odpoledne, kdy se brzy setmí a na cestě by vás mohl překvapit například kořen stromu, nebo nečekaný schod. Jestli je to možné, vybírejte osvětlené a udržované cesty.

Naprosto zásadní je obléknout se přiměřeně venkovním podmínkám, ale zároveň to s vrstvením nepřehnat, abyste stále měli volnost pohybu. Základem bude funkční prádlo. Nezapomeňte na čepici a klidně i rukavice, oblékejte se přiměřeně tempu, jakým běháte – nesmíte prochladnout. Obuv by měla být natolik pevná, aby do ní nezatékalo, případně aby v ní nebyla zima i když právě mrzne.

Na běh se připravte

Jestliže se rozcvičíte a rozehřejete už doma, nemusíte na sebe navlékat více vrstev a azachovat si tak možnost volného pohybu. Když vybíháte do terénu zahřátí není pro vás teplotní šok tak výrazný. Nezapomeňte, že v zimě není možné dlat časté pauzy, protože hrozí prochladnutí, takže si volte raději kratší trasy a běhejte častěji.

Protože se mnohým z nás do mrazu opravdu těžko vybíhá, zkuste si předem stanovit odměnu za nepohodlný trénink. Příjemnou teplou koupel, šálek voňavého čaje nebo oblíbený dezert může být tím motorem, který vás bude pohánět k domovu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *