Vhodná hormonální antikoncepce pro ženy

Napsal

Přestože se už několik desetiletí vede osvěta, asi 40 % těhotenství na světě je neplánovaných. A skoro polovina z nich končí umělým přerušením. Přitom chránit se proti početí je dnes velice snadné, vhodná hormonální antikoncepce pro ženy je jednou ze spolehlivých metod.

Moderním trendem v antikoncepci je přizpůsobit ji potřebám konkrétních žen. Jinou formu antikoncepce potřebují dívky na začátku pohlavního života a jinak nastavená je pro ženy před menopauzou. Existuje dokonce hormonální antikoncepce i pro ženy v období po porodu.

Hormonální pilulky

Z medicínského hlediska není žádná dívka tak mladá, aby nemohla užívat antikoncepční pilulky, pokud už dosáhla věku 15 let. Užívání antikoncepčních pilulek je metodou velmi spolehlivou (až 100x spolehlivější, než kondom) a má i další příznivé účinky, které ženy ocení: odstraňuje bolesti při menstruaci, menzes se stává pravidelným, případně se dá snadno posunout podle potřeby. Vykazuje také příznivé účinky při potížích s akné.

Aby antikoncepce byla opravdu spolehlivá, musí být ovšem spolehlivá i sama uživatelka. Jestli se nedá vyloučit zapomínání užití pilulky,  je vhodné zvážit některou z antikoncepčních metod nezávislých na spolehlivosti uživatelky, například nitroděložní hormonální tělíska. 

Nitroděložní hormonální systém

Mezi jednoznačné benefity tohoto druhu antikoncepce patří spolehlivost (srovnatelné se spolehlivostí při sterilizaci) a šetrnost k organizmu.Nitroděložní hormonální systém kombinuje účinek gestagenní antikoncepce a nitroděložního tělíska, které působí v děloze jako cizí těleso a brání pohybu spermií, které překonají bariéru v hrdle děložním (což je naprosté minimum spermií). Hormon obsažený v tělísku totiž zahušťuje totiž hlen hrdla děložního, který se stává pro spermie neprostupným.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *