Spánek regeneruje

Napsal

Spánek regenerujeO funkci a účelu spánku existuje mnoho různých teorií. Jedna z nich praví, že jeho primární funkcí je obnova organismu a náprava škod způsobených biochemickými a fyziologickými procesy, ke kterým dochází při bdění.

Spánek

Spánek dále zachovává energii organismu. Během spaní klesá metabolismus, tělesná teplota a látková výměna se zpomaluje přibližně o 10 až 25 procent své průměrné denní úrovně. Na druhou stranu metabolická aktivita v kůži dosahuje svého maxima právě v noci, protože se zotavují a obnovují kožní buňky. Už proto bychom neměli chodit spát hladoví. Tělo potřebuje jídlo na to, aby odstranilo nedostatky a dostatečně připravilo nás na nástrahy dalšího dne.

Co se při něm děje

Když spíme, vzrůstá buněčné dělení nezbytné pro regeneraci buněk kůže, krve a mozku o 200 až 300 procent, přičemž vrchol nastává v 1 hodinu ráno. Při bdění k tomu nedochází, protože energie potřebná pro tuto činnost se spotřebovává jinak.
V noci vylučuje hypofýza růstový hormon nutný pro náhradu buněk organismu, ale jestliže bdíme, jeho účinky neguje působení adrenalinu a noradrenalinu. Ani když se dospíme ve dne, nic nezachráníme – nedostatek růstového hormonu způsobí nedokonalou obnovu kožních buněk.
Protože má spánek na zdraví kůže velký vliv, odborníci vyvinuli řadu nočních krémů, které proces regenerace podporují. Vyplatí se tedy přes den používat denní krém a v noci speciální noční.

Další typy jak vylepšit spánek

Většina z nás polohu nemění. Ačkoli se během spánku často přetáčíme, máme sklon se do své oblíbené pozice vracet. Když si uvědomíme, kolik času spaním strávíme, znamená to, že kůže na jedné straně obličeje je neustále vystavována většímu tlaku než na straně druhé. Je to příčinou většího počtu hlubších vrásek, zejména na čele a tvářích. I když vy si rozdílu možná ani nepovšimnete, kožní lékař to často pozná.
Pomoc je jednoduchá. Stačí si večer lehnout jinak, v noci se otočit, nebo se naučit každou noc pravidelně střídat strany. Někteří lidé záměrně spí na zádech, aby si nepoškodili pleť. Vyzkoušet se dá i saténový povlak na polštář, kterým zamezíte přilnutí kůže na látku, nebo měkčí polštář, jež sníží tlak na tváře.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *