Recept, jak zahřát studené nohy

Napsal

Že občas zebou nohy ze zimy, to zažil asi každý. Když vás ale trápí studené nohy pořád a to i v teplém počasí, může být příznakem vážnější nemoci. Jestliže se vám nepodaří zahřát studené nohy ani s našimi tipy, navštivte pro jistotu lékaře.

Důvodem studených nohou (a také rukou) je fakt, že jsou na periferii krevního oběhu. Krví musí být nejprve zásobovány ty životně důležité orgány, teprve pak přijdou na řadu ruce a nohy. Při nedostatečném prokrvení se pak stane, že nohy zůstanou studené, i když zbytek těla má normální teplotu.

Když to není zimou

Pokud vyloučíte prochladnutí končetin, může být za studenými nohami několik zdravotních příčin. Na vině může být například cukrovka, porucha štítné žlázy nebo srdeční problémy. Ty bývají často provázeny i brněním končetin. Také lidi trpící nízkým tlakem mívají nedokrvené a tím i studené končetiny. Příčinou může být i anémie a hlavně zúžení cév díky vysokém cholesterolu nebo u kuřáků. Syndrom studených nohou vyvolává i zvýšené pití alkoholu, lékaři doporučují vysadit i kofein.

Jak si zahřát nohy

Na zlepšení krevního oběhu a prokrvení končetin, které je následně i zahřeje, je nejlepší pohyb. Pokud vám okolnosti nedovolí pravidelně sportovat, zkuste aspoň hýbat prsty a věnovat chodidlům důkladnou masáž. Můžete si je masírovat sami nebo je svěřit odborníkům, použít různé masážní pomůcky (masážní pantofle, akupresurní a rotační disky) nebo hřejivé masti a oleje.

Dalším účinným způsobem, jak zahřát studené nohy je sauna. Pravidelné saunování nejen celkově zlepší váš zdravotní stav, povzbudí také krevní oběh a problém s neprokrvenými končetinami postupně odezní. Jestli nepatříte k příznivcům sauny, dopřejte chodidlům střídavě teplou a studenou sprchu.

Dopřejte si bylinkové čaje, na rozproudění krve je dobrá meduňka, měsíček lékařský a hřebíček, nejlepší je ale ginkgo biloba. Tato zázračná rostlina rozšiřuje krevní kapiláry a prokrvuje nejn končetiny, ale i mozek.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *