Rádi si odpoledne zdřímnete?

Napsal

Ať se tomu mnohdy bráníme, prostě na nás, zejména po dobrém jídle, padne velká únava a málokdo jí odolá. Spánek sám o sobě posiluje nejen mysl, ale také zdraví. Pro náš organismus je prospěšné, když spíme dlouho a zároveň po celou noc. Přerušované spaní poškozuje schopnost něco si zapamatovat. Na druhou stranu mnoho lékařů doporučuje, aby si člověk svých „dvacet“ vychutnal během dne. Svědčí to nejen paměti, ale i tvořivým schopnostem.

Kolik se má spát

Pokud se půjdete poradit se svým praktickým lékařem, jistě dostanete doporučení, že dospělí mají spát nejméně 7 – 8 hodin denně. Méně je podle nich nebezpečné. Odborníci nedostatku spánku přičítají dopravní nehody nebo i obyčejné úrazy. Nehledě na to, že dlouhodobé vystavování nedostatku spánku poškozuje organismus a tělo je pak náchylnější k srdečním chorobám a zejména nebezpečné nemoci – cukrovce.

Stejně jako délka spánku je bezpochyby důležitá i jeho kvalita. Američtí vědci, kteří se zaměřili právě na problematiku kvality spánku, zjistili, jakým způsobem spánek ovlivňuje procesy mozku a hlavně, kdy se vzpomínky ukládají do paměti. Dlouho se domnívali, že stejně jako známá fáze REM, kdy se člověku zpravidla znají sny, je důležitá a prospěšná i ta fáze, která REM předchází. Při této fázi jsme všichni ponořeni do hlubokého spánku.

Pro představu uvedu alespoň krátký příklad. Vědci nejdříve naučili 20 anglicky mluvících studentů seznam čínsky psaných slov a potom poslali polovinu z nich, aby si zdřímli. Během spánku hlídali, aby se nedostali do REM fáze. Po probuzení dostali test v čínštině. Jaký byl výsledek? Ukázalo se, že ti studenti, kteří se podrobili povinnému spánku prokázali výrazně lepší výsledky. Lépe si pamatovali významy čínských znaků. No a věřte, že to není žádná legrace. Nám Čechům, zvyklých na latinku, by to jistě přineslo stejné problémy, jako zkoumaným studentům. Vědci shodně říkají, že stačí 12 minut spánku, aby se naše paměť zlepšila.

Pokud trpíte přerušovaným spánkem, pak vězte, že se vám pozastavuje tvorba buněk v části mozku, která je zodpovědná za paměť. To v podstatě ukázal i příklad napsaný výše. Obecně ale zase platí, že projevy nekvality spánku jsou u každého jedince jiné.

Poruchy spánku bychom za žádných okolností neměli podceňovat a včas bychom měli zajít k obvodnímu lékaři, který určí, jaká léčba či vyšetření by měla následovat.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *