Ovoce a hubnutí

Napsal

Rozhodli jste se zhubnout a zařadili jste do jídelníčku místo sladkostí a těžkých jídel více ovoce a zeleniny. Ale čas od času se dočtete, že ovoce není při hubnutí úplně ta nejlepší volba, že byste ho neměli raději moc konzumovat.

Jak to tedy s tím ovocem při hubnutí je? Smí se nebo nesmí? Odpověď je v samotném nutričním složení ovoce – některé má vysoký obsah cukru, jiné ho mají méně a navíc ještě nějaké látky, které podporují metabolismus. A všechny druhy pak obsahují vlákninu.

Na to stačí selský rozum

Jestli se rozhodujete, jestli si dát k svačině koblihu nebo banán, je banán správně. I banán sice obsahuje cukr, ale není to ten rafinovaný, což je pro naše tělo vyloženě zlo. Jestli při hubnutí váháte, jestli je lepší sladká vyzrálá hruška nebo grapefruit, sáhněte raději po grepu. Grapefruit obsahuje méně sacharidů, takže tolik nerozkolísá hladinu krevního tuku. A o to především jde: nemít velké výkyvy cukru v krvi. Ty vznikají špatným stravováním, konzumací sladkostí, včetně velkého množství sladkého ovoce. Náhlý pokles cukru v krvi pak způsobuje pocit hladu a chuť na sladkosti.

Pár tipů pro konzumaci ovoce při hubnutí

Ovoce obsahuje vlákninu, díky níž lépe pracují střeva. Proto je do jisté míry nezbytné ho jíst i během procesu hubnutí. Aby ovoce váš dietní plán nenarušovalo, nabízíme pár jednoduchých pravidel, jak ho zařadit do jídelníčku co nejvhodněji.

Ovoce jezte raději dopoledne, večer konzumujte spíš zeleninu. Ovocné smoothie, banán ke svačině nebo po dopoledním tréninku vám rychle doplní energii, kterou nezbytně potřebujete. Odpoledne a večer už energii přijatou ze sacharidů nejspíš nespálíte.

Protože ovoce má tendenci rozkolísat hladinu krevního cukru, nejezte je samotné. nakombinujte si zdravou svačinku z ovoce doplněného mléčnými výrobky (tvaroh, jogurt, sýr) nebo spolu s ořechy, případně s celozrnným pečivem. Bílkoviny, tuky a pomalé sacharidy zbrzdí nástup jednoduchých cukrů do krevního oběhu, takže se hladina krevního cukru nerozkolísá.

 

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *