Jak vybrat zubní kartáček

Napsal

Neodmyslitelný nástroj našeho každodenního života. Ano, řeč je o zubním kartáčku. Každý touží po krásném zdravém úsměvu. Pro zdraví a vzhled našich zubů používáme různé pasty či kartáčky, ale vybrali jsme si ty správné pro naše zuby? Pojďme se si tedy shrnout, jaký kartáček je pro nás ten vhodný.

Jak vypadá správný kartáček

Základem správného kartáčku je jeho hlava, ta by měla být opravdu malá. Žádné ergonomické tvarování kartáčku vám nezaručí, že se dostane až za poslední zuby, lepší volbou je rovný kartáček, u něhož lépe uhlídáte správný úhel, pod kterým zuby čistíte. To je důvod, proč je právě malý tvar hlavičky vhodnější. Správná velikost je pro správnost čištění zubů nejdůležitější, proto se nebojte a klidně sáhněte i po dětském kartáčku. Vlákna kartáčku by měla být rovnoměrně střižená, stejné velikosti a dostatečně hustá.

Měkký nebo tvrdý kartáček?

Existuje několik možností tvrdosti a rozhodně neplatí, že čím tvrdší tím lepší. Měkká vlákna lépe kopírují zuby a dosáhnete jimi tedy lepší výsledek, i když za nimi mohou zůstávat nečistoty.Tvrdým kartáčkem si drásáte dásně a způsobujete si častější krvácení dásní. Proto je v případě, že vás nic v ústech netrápí a s ničím se neléčíte, nejlepší zvolit zlatý střed . Takový kartáček má 2400  až 4000 vláken a zuby vyčistí nejlépe. Pokud máte problémy s dásní, či jiné onemocnění, doporučuje se vlákna co nejměkčí (až 5460 vlaken).

Máte správný druh kartáčku?

Různé kartáčky se liší podle potřeb uživatele. Nabízí se nám kartáčky pro zuby s rovnátky, pro zuby po chirurgickém zákroku, na umělý chrup či elektrické kartáčky, které jsou možná trochu zbytečně přechvalovány. Jejich úspěch spočívá v tom, že nás to čištění zubů s ním víc baví, ale účinnost není o nic lepší, než s obyčejným zubním kartáčkem.

Na závěr se hodí připomenout, že je vhodné měnit kartáček každé tři měsíce.V případě opotřebení či nemoci dutiny ústní samozřejmě i dřív.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *