Dělená strava alias zdravé hubnutí 1. díl

Napsal

Co je to vlastně dělená strava? Je to snad jen zpopularizovaná nová metoda stravování nebo je skutečně účinná? Dá se díky dělení stravy zhubnout nebo si jen rozházíme organizmus nesmyslným vynecháváním některých potravin a zaděláme si na JOJO efekt? Na tyto a další otázky se budeme snažit najít odpověď na následujících řádcích.

Jak vznikla dělená strava

Nápad se zrodil v hlavě doktora Howarda Haye, který na počátku minulého století trpěl nevyléčitelnou nemocí ledvin. A protože tehdejší medicína nebyla na takové úrovni, aby mu pomohla, začal dělat pokusy se stravou sám na sobě. Zjistil, že pokud upraví stravování podle složení těla (80% zásaditých a 20% kyselých prvků) a uvede tak stravu do harmonie se svým tělem, uleví se mu. Tato metoda dosáhla takového úspěchu, že dnes dokáže částečně pomoci při cukrovce nebo ekzémech. Zajímavé je, že tímto způsobem se podvyživenému člověku dá zvýší váha a naopak člověk s nadváhou dokáže zhubnout.

Jak funguje dělená strava

Dělená strava je založena na tom, že po celý den budeme jíst jídla stejného druhu. Pokud mícháme páté přes deváté, tělo větší část energie z potravy použije na proces trávení. Proto se u nás objevuje únava z jídla a poté ukrutný pocit hladu. Metoda dělené stravy umožní odlehčit našemu trávicímu ústrojí. Tím pádem se po jídle necítíme unavení a můžeme dál vykonávat svou činnost bez zbytečného zívání.

Co tedy jíst?

Doporučuje se konzumovat ty pokrmy, které se v žaludku nepomíchají a trávicí soustava je bez problému rozloží. Můžete například sníst maso a zeleninu a při dalším jídle těstoviny a zeleninu nebo koláč. Mezi jídly by měla být přestávka minimálně 2 – 4 hodiny. Pokud máme ve zvyku ujídat v průběhu celého dne, nedopřejeme žaludku žádoucího odpočinku a tím nedosáhneme výsledku plynoucího z dělené stravy.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *