Hrozí vám rakovina prsu?

Napsal

Hrozí vám rakovina prsu?Rakovina prsu je druhým nejčastěji se vyskytujícím typem rakoviny už žen. Proto je v tomto případě důležitá nejen prevence, ale také zjištění, zda jste mezi rizikovou skupinou, které hrozí rakovina 2-krát více.

Nepodceňuje prevenci

Pro spuštění každého druhu rakoviny existují různé rizikové faktory. Mezi ty nejznámější patří například špatný zdravotní stav a dědičnost. Na vzniku rakoviny se však velmi podílí také životní styl.

Existuje i řada rizikových faktorů, které se řadí do skupiny velmi nebezpečných, středních a jiných. Mezi ty nejnebezpečnější a nejdůležitější patří například tyto:

Stáří

Čím jste starší, tím je větší pravděpodobnost, že rakovina prsu se bude týkat právě vás. Stáří je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů, které hrají hlavní úlohu při rakovinovém bujení. Až 85% případů rakoviny prsu u žen bylo zjištěno těm, jejichž věk přesáhl 50 let. Naopak pouze 5% případů rakoviny se vyskytlo u žen, které ještě neoslavily 40.narozeniny.

Zkušenosti s rakovinou

Je také důležité vědět, že žena, která se s rakovinou již setkala a vyléčila se, by se mohla v budoucnosti s rakovinou opět setkat, avšak rakovinové bujení by mohlo odstartovat ve druhém prsu a jeho průběh by nohl být mnohem drastičtější. Zvýšené riziko je hlavně v případě, že žena zdědila tzv. BRCA mutaci. Ty, kterým byl tento faktor nalezen, by měly dobře vědět, že je do budoucnosti velmi důležitá prevence a taková žena by měla být pod neustálým lékařským dohledem.

Rodinná anamnéza nebo cysty

Ženám, které se ve své rodině již setkaly s rakovinou prsu nebo vaječníků, stoupá riziko vzniku rakoviny daleko více ve srovnání s jinými ženami, které tuto rodinnou anamnézu nemají.

Abnormality při prohlídkách

Pokud váš vyšetřující lékař při preventivní prohlídce odhalí zánět nebo jiné abnormality prsu, také zde je větší pravděpodobnost, že buňky začnou mutovat.

Hustá prsní tkáň

Pokud mamograf ukazuje několik oblastí v prsní tkáni, které jsou poněkud hustší, žena je opět vystavena většímu riziku vzniku rakoviny než žena, které mamograf z velké části ukázal hlavně tukovou tkáň.

Genetické faktory

Genetické vady, známé právě jako mutace bývají zděděné od jednoho z rodičů a jsou zodpovědné za téměř 5 až 10% případů karcinomu prsu.

Existují však i další rizikové faktory, mezi které patří například ozáření, hormonální léčby, ale také pokud se u vás objevil i jiný druh rakoviny. Důležitá je proto prevence a zjištění rodinné anamnézy.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *