Jak zalévat zeleninový záhon

Napsal

V letních dnech, kdy teplota stoupá ke třicítkám,  je pro záhon důležitá pravidelná zálivka. Zalévání zeleninového záhonu má svá pravidla a to proto, aby voda rostlínám pomohla a neublížila. Víte jak na to?

Na zalévání zahrady je nejlepší používat dešťovou vodu, kterou zachytíte do připravených nádob (sudů, barelů, staré plechové vaničky, nebo do větších nádrží, kterých je dnes na trhu dostatek). Dešťová voda je měkká, odstátá a navíc zadarmo.

Kdy zalévat

Zálivka v době vegetace je moc důležitá. V době, kdy rostlina tvoří plody, zalévejte o to více. Než s tím ale začnete, zjistěte si, jaké má daná rostlina nároky na vláhu. Rostliny s většími měkkými listy jako jsou okurky, jsou na vláhu náročné. Podobně jsou na tom rostliny s mělkým kořenovým systémem. Bylinky jsou pravým opakem, jejich náročnost na zálivku je minimální. Jak poznáte, že je nutné záhon zalít? Zalévejte, když je půda suchá. Zkuste udělat rýhu do půdy přibližně 10 cm hlubokou a v případě, že bude suchá i spodní vrstva, je to ten správný čas na zalití.

Hadice či konvice

Obě varianty určitě na zahradě uplatníte. Na menší plochy používejte konev, jestli chcete použít hadici, nasaďte si rozprašovač, aby silný proud nepoškodil rostliny a úrodu. Časté, ale krátké zálivky nemají žádný smysl – než se voda dostane k rostlině, aby mohla vodu zužitkovat, vypaří se. To správné zalévání by mělo být dostatečně dlouhé, aby voda měla čas proniknout až kořenům.

Správný čas na zálivku

V horkých letních dnes zeleninový záhon zaléváme brzy ráno, kdy slunce tolik nepálí a nebo večer, kdy slunce zapadá. Víte proč? V poledne, kdy vám teploměry ukazují vysokou teplotu by mohly rostliny po zalití uhynout kvůli teplotnímu šoku. V případě, že by na listech zůstaly kapky vody, posloužily by jako lupa a slunce by listy spálilo. Když záhon zalijete ráno, listy stihnou oschnout, než slunce začne pálit.

Večer máte možnost dodat vláhu záhonu, ale dejte pozor na houbové choroby. Vlivem nižší noční teploty se drží více vlhkost, která těmto chorobám nahrává.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *