Jak vypěstovat avokádo

Hruškovec přelahodný (Persea americana) je nám dobře známé avokádo, které si místo na našich stolech už definitivně našlo. Mnozí se už pustili i do jeho pěstování a těší se z vlastní sklizně. Jestli mezi ně zatím nepatříte, můžete to napravit s námi.

Říká se mu „máslové ovoce“ nebo „pralesní margarín“ a díky svým výživovým hodnotám se řadí mezi tzv. superpotraviny. To jsou potraviny s tak vysokým podílem výživových látek, že jsou pro lidský organismus velmi přínosné. Avokádo obsahuje sice neobvyklé množství tuku, za to nemá téměř žádný cukr. Kromě cenných mastných kyselin je avokádo bohaté i na minerální látky (draslík, měď, hořčík, fosfor) a vitaminy (C, E, K, H, B). Je vyhledávanou složkou redukčních diet, i proto se vyplatí vypěstovat si ho doma.

Pěstování avokáda z pecky

Nejprve si pecku vyjmutou z avokáda důkladně očistěte, aby nedošlo k hnití díky zapomenuté dužině. Do pecky potom vyřízněte čtyři malé otvory, tak aby se do nich vešly dřevěné špejle.. Špejle pak opřete o okraj sklenice naplněné vodou tak, aby se dotýkala plodu jen ze spodní části. Během dní ji ale stále doplňujte, pecka by nikdy neměla být bez kontaktu s vodou. 

Po čase se začnou objevovat  kořeny, které se budou postupně rozrůstat. Ve chvíli, kdy kořeny zaplní celou sklenici a z druhé strany se objeví stonek, je ideální čas avokádo zasadit. Připravte květináč s průměrem kolem 9 cm, naplňte ho substrátem a pecku do něj zasaďte tak, aby jí nad zeminu vyčnívaly zhruba  dvě třetiny.

O rostlinku avokáda nemusíte nijak přehnaně pečovat, stačí mu to, co ostatním pokojovkám. Jen ho pokaždé, když povyroste, přesaďte do většího květináče. Pravidelným zaštipováním rostliny podpoříte její větvení do stran, rostlina se hezky rozkošatí. Během léta avokádo častěji zalévejte, ale mezi jednotlivými zálivkami nechte zeminu v květináči klidně vyschnout. V zimě rostlina odpočívá, zálivku je vhodné výrazně omezit.

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *