Těhotenské nevolnosti

Napsal

U těhotných nastávajících maminek je zcela běžné, že se denně potýkají s nevolnostmi. Obvzláště to platí pro rané stádium těhotenství či v Těhotenské nevolnostiprvním trimestru.

Jaké jsou těhotenské nevolnosti?

Těhotenské nevolnosti obvykle odezní od konce třetího měsíce nebo začátkem čtvrtého. V některých případech však mohou trvat až pět měsíců. Bylo zjištěno, že přibližně 70-85 % těhotných má nejčastěji zkušenosti se zvracením a samotnou nevolností.

Některé ženy se v lepším případě nemusí s raními nevolnostmi či zvracením setkat vůbec, zejména na začátku těhotenství. Může se však stát, že tyto obtíže je budou provázet během následujícího trimestru. Často se můžete setkat se špatným pocitem od žaludku, zejména ráno, a právě kvůli těmto nevolnostem vznikl termín „ranní nevolnost“.

Pokud je však nastávající těhulka nemocná, může tyto příznaky pociťovat třeba celý den, zatímco jiné zase mohou mít nutkání zvracet až ve večerních hodinách. Závažnost příznaků je u každé ženy jiné, a proto není vhodné každé ženě doporučit stejný postup, jak se těchto nevolností zbavit nebo je alespoň zmírnit.

Za nevolnost můžou především hormonální změny, avšak skutečné příčiny nejsou doposud známy. Je však na místě připomenout, že v prvním trimestru se zvyšuje tzv. hCG hormon, stejně jako estrogen. Díky těmto hormonům pak nevolnosti končí.

Příčinou však můžou být také emocionální faktory, roztahování dělohy a nerovnováha hladiny cukru v krvi.

Období nevolností se však dá vydržet, nicméně není nevolnost jako nevolnost. Pokud se cítíte dehydrované, ztratily jste na váze nebo zvracíte krev, měly byste navštívit lékaře.

Většinou jsou tyto příznaky však znamením, že vaše tělo ztrácí základní živiny a minerály, stejně jako tekutiny. Lékař vám může doporučit léčbu, která je však v tomto případě většinou formou hospitalizace. Pomocí močového testu například zjístíte, zda jste dehydrované.

Vyvarujte se potravin, které jsou pikantní a mastné. Dále byste se měly držet i od kofeinu a nezapomenout si po každém zvracení důkladně vyčistit zuby. Zápach z úst totiž může vyvolávat další pocity na zvracení. Odpočívejte a s klidem si dopřejte zázvorový čaj.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *