První pohyby miminka

Napsal

První pohyby miminkaNovorozenci nedokážou kontrolovat pohyby a zdánlivě účelové pohyby, které dělají – například sání nebo uchopování -, jsou pozůstatky reflexů. Před porodem i po něm však novorozenec kope, rozhazuje rukama a hází sebou. Tyto náhodné pohyby posilují svalstvo a stimulují nervový systém. Postupně se dítě naučí zvedat a pohybovat různými částmi těla.

Rozvoj motorické činnosti postupuje u všech kojenců se stejnou zákonitostí : svalové ovládání postupuje odshora dolů a od středu ven. Proto se děti naučí zvedat hlavičku dlouho předtím, než začnou chodit či používat paže k bouchání do předmětu dříve, než sevřou ruku v pěst, aby ho mohly uchopit.

Ovládání hlavičky

Novorozenci a mladší kojenci mají příliš slabé šíjové a zádové svaly, které ještě neudrží těžkou hlavičku, proto ji pokaždé, když dítě chováte, musíte podepřít. V šesti týdnech ji na chvíli udrží: když ho chováte, zvedne kojenec občas hlavičku na několik vteřin nebo ji alespoň otočí do strany. Dokáže také udržet hlavičku, když sedí v dětské sedačce nebo v polohovacím lehátku.
Ve třech měsících, když leží na bříšku, zvedne hlavičku a otočí ji, aby kolem sebe vidělo – jsou děti, které jsou natolik silné, že to dokážou již po několika málo týdnech. Nejprve ji neudrží dlouho, ale jak jejich síla roste, začínají se v poloze na bříšku opírat o celé předloktí a tím se zvedají o ramínka. To je důležitý předstupeň lezení.
Ve čtyřech měsících už bude vaše dítě schopno udržet hlavičku zpříma, když ho nese – i když při zvedání nebo při nečekaném pohybu bude stále potřebovat oporu vaší ruky. A v šesti měsících už má většina dětí vyvinuté šíjové svaly natolik, že samy udrží hlavičku zpříma, pokud mu podpíráte dolní část těla. Zanedlouho se naučí samo sedět ; některé děti to zvládnou už v tomto věku.

Miminko je zpočátku jako hadrová panenka. Navíc, dokud je hodně, záleží na každém pohybu. Maminky, které se s novorozencem sblíží, určitě co nejdříve poznají, kde drobečka chytit, aby mu nepůsobily nepříjemnou bolest či nepříjemný pohyb, kterého by se miminko mohlo leknout.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *