Proč miminka pláčou

Napsal

Pláč je jediný způsob, jak s vámi dokáže nemluvně komunikovat. Je to účinná metoda, jak získat vaši pozornost, když spěcháte dítě utěšit, děláte to, co je všem rodičům přirozené. Nemluvňata pláčou různým způsobem, podle toho, co je trápí. Časem se naučíte pláč rozlišovat a rozeznáte zvuky, které vydává, když má hlad, něco ho trápí nebo je unavené.

Také to poznáte z různých gest, například když trpí větry, začne se prohýbat v zádech, nebo si začnete víc uvědomovat, co způsobilo jeho nespokojenost, například přílišná pozornost návštěvy.

Důvody breku

Zjistit, proč nemluvně pláče v prvních dnech po návratu z porodnice, je otázkou pokusu a omylu. Mějte na paměti nejčastější důvody pláče, které by vám pomohly stanovit příčinu.
Má hlad? – Nemluvňata dostávají hlad mnohem častěji, než jste předpokládala. Rostou, a proto je najednou musíte krmit víc než dříve. A tak i když jste krmila před krátkou dobou, může pláč znamenat, že je dítě opět hladové.
Výměna plenky? – Někteří kojenci nenávidí pocit mokra a začnou křičet, když je plenka mokrá nebo pokakaná. Na druhé straně jsou děti, kterým to naopak nevadí vůbec.
Nepohodlí? – Nemluvňata pláčou, když je jim moc horka nebo moc zima, jestliže je jejich oblečení příliš těsné nebo nepohodlné a někdy, když u nich dochází k pohybu střev. Zjistěte, jestli je v místnosti dost teplo a přizpůsobte tomu oblečení. Také se přesvědčte, jestli oblečení neškrábe, neštípá nebo příliš netísní jeho tělíčko. Zkontrolujte prstíčky na ruce i na nožičkách – někdy na nic najdete těsně obtočený vlas. Podívejte se také na zadeček, jestli není opruzení.
Polekalo se? – Novorozenci sebou hodně škubou, zejména při usínání. Vyděšené dítě – například hlasitým zvukem začne plakat. Když je k sobě přitulíte, uklidní se. Zabalíte-li kojence do zavinovačky nebo do lehké přikrývky a pochováte ho, bude se cítit v bezpečí a zavinutím také přispějete k tomu, aby ho nerušily vlastní trhavé pohyby.
Není nemocné? – Děti, které pláčou jinak než obvykle, mohou být nemocné. Podívejte se, jestli dítě nemá vyrážku, teploto, neteče mu z nosu nebo nemá jiné příznaky nemoci. Zavolejte lékaře, jestliže podivně nebo bez přestání pláče nebo se chová či vypadá jinak než obvykle.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *