Když se dítě v noci budí

Napsal

Když se dítě v noci budíNeplakej, noták, ztiš se…půjdeme spinkat, aby si povyrostlo…
Kruhy pod očima, ráno co ráno pocit, že vás v noci přejel parní válec, ale nic se nedá dělat. Třeba se postarat o dítě. Pro malého človíčka jsou noční buzení a neklid většinou přirozené.

Kdo prožil období nočního bdění u svých dětí, určitě ví, o čem je řeč. První měsíce miminko většinou prospí a rodiče se mohou aspoň jakš-takš vyspat. Uplyne několik týdnů, pár měsíců a najednou jsou klidné noci minulostí. Vaše dítě má přibližně půl roku.

Proč se šestiměsíční děti v noci budí a nemohou spát?

Když se dítě začíná vzpírat na nožky a nechce být už jen ve vodorovné poloze, tehdy nastává velký zlom. Začíná nejhorší období celého dětství. Děti nedokáží klidně ležet a spát. Pokud se v noci probudí, snaží se postavit a spatřit známé prostředí. Jsou unavené, chtějí spát, ale zároveň je něco láká postavit se na nožky. Když se dostaví zmíněné období, je vhodné, aby bylo v místnosti zapnuto alespoň malé světlo, protože dítě se lekne tmy a pocitu, že nic nevidí.
Po několika týdnech se situace uklidní. Dítě začne lozit, stavět se na nohy a během dne se unaví natolik, že se upraví i jeho spánek.

Co dělat proto, aby se situace uklidnila a dítě spalo celou noc?

Každé dítě je osobnost, vyžaduje individuální přístup. Pro rodiče je však stále záhadou a často si neví v dané situaci rady. Zkouší různé metody a cesty jak u dítěte dosáhnout klidného spánku. Zatímco než vyzkoušíte vše co vám poradí známí a rodina, zkuste použít několik osvědčených metod, které doporučují dětští lékaři.

– Položte dítě zpět do postýlky, nepřenášejte ho ani k sobě do postele
– Jemně položte ruce na jeho bedra – zabráníte mu tak opět vstát
– Hlazení po zádech je velmi uklidňující
– Tichým hlasem mu zpívejte ukolébavku, říkejte mu jak moc ho milujete, nebo řekněte jeho oblíbenou pohádku
– V žádném případě dítěti nedávejte pít nebo jíst
– Nezvedejte dítě na ruce

Pokud se bude podobná situace opakovat několik nocí za sebou, obrňte se dostatkem trpělivosti a vydržte. Po několika dnech se dítě bude cítit mnohem bezpečněji, bude více vyčerpané a za tři – čtyři dny se budete moci klidně vyspat.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *