Jak uspořádat denní program kojence

Napsal

Zavedený denní pořádek vede ke zlepšení nočního spánku. Když se dítě ráno budí po neklidné noci pozdě, snažte se ho probudit dříve, aby se jeho vnitřní hodiny přizpůsobily vašim. Podporujte denní spánek, i když by to znamenalo, že budete muset vynechat nějakou činnost nebo jít na dlouhou procházku, aby si dítě mohlo zdřímnout.

Spánku není nikdy dost

Mladší kojenci upadají do spánku několikrát denně. Když ve věku tří nebo čtyř měsíců začínají v noci spát déle, prodlužuje se období, kdy budou víc vzhůru přes den. Přesto však si potřebují alespoň dvakrát denně zdřímnout. Musíte si uvědomit, že se děti unaví velmi rychle. Nejvíce si potřebují zdřímnout asi dvě hodiny po probuzení a brzy odpoledne. Takže když se probudí v sedm hodin ráno, budou si chtít zdřímnout v devět hodin a potom kolem poledne. Mladší kojenci si také potřebují pospat později odpoledne – a to se může týkat i starších kojenců.
Denní spánek by měl být krátký, aby to nenarušilo spánek v noci. Nejlepší bude, když uložíte dítě ke spánku po krmení, které má přirozený uspávací efekt. Neomezujte denní spánek v naději, že dítě bude spát v noci lépe. Obvykle to působí opačně. Vyčerpané dítě se obyčejně v noci vzbouzí.

Večerní rituály

Kojenci dobře reagují na opakování, proto byste měli při přípravě ke spánku zavést ustálený večerní režim. Můžete s tím začít ve třech až čtyřech měsících, ale nic vám nebrání, abyste se o to pokusili i dříve. Přestaňte dítě škádlit, například lechtat, asi hodinu před usnutím. Hrajte s ním uklidňující hry. Uspávací návyky by měly obsahovat něco z následujících úkonů. Každý večer musíte dělat totéž a ve stejném pořadí, jako jste to dělala včera a budete dělat i zítra. Uspávací rituály nesmí být příliš komplikované, protože by vám to zabralo spoustu času, než by se dítě dostalo do postýlky.
Doporučení –  teplá koupel, masáž, převlečení do nočního prádla, pohádka nebo písnička, tlumené světlo, kojení nebo láhev, pusa a hlazení. Když necháte dítě v postýlce samotné, může ho k spánku ukolébat i hudební mobilní hračka, tikající hodiny, tiše hrající rádio nebo cérečko s ukolébavkou.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *