Rozumí miminko, co mu říkáte?

Napsal

Rozumí miminko, co mu říkáteJe tak maličké! Všechno na světě je pro něj nové. Nezná „naši“ řeč. Má smysl mu něco povídat, když význam slov ještě nemůže chápat?

Povídejte, povídejte a povídejte

Rozhodně ano! na miminko mluvte od okamžiku, kdy ho poprvé přivinete k sobě. Ještě lepší je povídat si se svým potomkem už v době, kdy ho nosíte uvnitř těla. Naučit se rozeznávat matčin hlas ještě v prenatálním stavu posiluje vznik vzájemné vazby po narození. Není důležité, co říkáte, ale zda mluvíte klidně a laskavě, nikoli nervózně či vyděšeně.

Když se narodí

Tón hlavu je podstatný i po porodu. Miminko z něj usuzuje, zda je milováno, jestli může mít pocit bezpečí apod. To je pro jeho vývoj nesmírně důležité. Řada pozdějších psychických poruch může mít kořeny ve špatné komunikaci v nejútlejším dětství. Smutným příkladem jsou děti z kojeneckých ústavů, kde při vší péči není čas se jim z tohoto hlediska věnovat. Už krátce po narození však začne mít význam nejen jakým hlasem, ale také co říkáte. Novorozenec sice nerozumí všem vašim slovům, ale vnímá je a zapisuje si je do podvědomí. Čím více si s ním povídáte, tím dříve začne chápat a mluvit.

Kouzlo slov

Nepřipadejte si pošetile, když už docela malému kojenci povídáte pohádku, vyprávíte o věcech a lidech kolem, zpíváte písničky či přeříkáváte básničky. Tím, že mu předvádíte bohatost jazyka, rozvíjíte jeho mozkovou činnost, učíte ho soustředění, motivujete k vlastním pokusům komunikovat slovy. Důležité také je, miminko za snahu dostatečně pochválit, například úsměvem nebo láskyplným pohlazením. Kromě toho je však také důležité některá jednoduchý a pro dítě významná slůvka opakovat. Říkejte často, že by jste máme, tohle je táta, tamto babi, miminko samo Péťa či Kačka …. Význam těchto výrazů se naučí většina dětí chápat už v prvních týdnech života. Brzy na to, po několika měsících, se začne snažit je po vás opakovat.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *