Jak přejít na umělou výživu 2. díl

Napsal

Přechod na umělou výživu vyžaduje nejen trpělivost ze strany maminky, ale také důvěru ze strany miminka. Děti se v přijímání „jiné“ potravy než té z prsu liší. Některým, většinou těm hladovějším, je to jedno, s vybíravějšími je možná trochu problém. Každopádně by dítě při předkládání lahvičky nemělo pociťovat velký rozdíl. Přikládejte mu lahvičku ve stejné poloze, jako byste ho kojila.

Seznámení miminka s láhví

Pití mléka není jen výživa, ale i potěšení. Proto byste si měla na krmení udělat čas, aby se z něj stal láskyplný a uklidňující zážitek. Těsný fyzický kontakt je pro dítě krmené z láhve sejně důležitý jako pro dítě kojené. V průběhu krmení se na dítě dívejte a něžně k němu promlouvejte. To pomůže vzájemnému navazování vztahů mezi dítětem, matkou, otcem nebo další blízkou osobou, která pomáhá.
Pohodlně si sedněte a ruku, kterou držíte dítě, si podložte polštářem. Dobře mu podepřete hlavičku, aby byla nad úrovní jeho žaludku (asi 45 stupňový úhel), jinak mu mléko poteče moc rychle. Tato poloha mu také pomáhá odříhnout. Aby dítě nenabíralo s mlékem moc vzduchu, držte lahvičku tak, aby byla savička vždy plná mléka. Nikdy lahvičku o nic neopírejte a nenechávejte dítě sát samotné. Pro dítě by to byla osamělá zkušenost, nehledě na to, že by se mohlo mlékem zalknout.
Po krmení pomozte miminku odstranit vzduch, který vypilo s mlékem. Opřete mu hlavičku o své rameno a jemně ho hlaďte nebo poplácávejte po zádech, dokud si neodříhne.
K odříhnutí mu také pomůže, když si ho posadíte na klín a podepřete mu hlavičku rukou nebo si ho položíte bříškem přes kolena.
Zbylé mléko v láhvi můžete nechat stát asi hodinu, kdyby se dítě ještě chtělo napít. Po hodině ho musíte vylít.

Jaké množství a kdy krmit?

Nepospíchejte se stanovením časového rozvrhu pro krmení. V prvních týdnech života je nejlepší přizpůsobit se potřebám dítěte a nakrmit ho, kdykoliv má hlad. Dětská chuť k jídlu se mění a oba budete nešťastní, když omezíte krmení nebo budete dítě nutit, aby vypilo víc mléka, než potřebuje
Nabídněte dítěti láhev pokaždé, když se domníváte, že na ni má chuť a nechte na něm, aby si rozhodlo, kolik toho vypije. Jsou děti, které toho vypijí hodně jedním rázem a potom vydrží bez krmení tři až čtyři hodiny, jiné toho vypijí méně, ale musíte je krmit častěji.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *