Jak vyzrát na pigmentové skvrny

Napsal

Jak vyzrát na pigmentové skvrnyŽenám i mužům mohou z letního slunění vzniknout nepříjemné problémy projevující se jako pigmentové skvrny. Právě zimní období je ideální pro jejich odstranění. Neléčený malý flíček může po určitém čase dospět až k rakovině kůže. Proč a jak vůbec vznikají?

Co jsou pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny jsou hnědá místa, která se na lidské pokožce mohou vytvořit, pokud je vystavena nadměrnému množství UVA záření, například v soláriu či na slunci jako takovém, pokud je tělo v hormonální nerovnováze nebo se potýkáte s alergickými reakcemi na některé kosmetické přípravky.
Právě na těchto hnědých místech se množí melanin nebo-li kožní barvivo. Ze zdravotního hlediska sice nejsou nebezpečné, ale ženy se za ně mnohdy stydí. Na ztrátu pigmentace je náchylná především vysušená, poškozená a zjizvená pokožka. Lidé s těmito problémy by se měli dát pozor na látky obsažené v kosmetice i v parfémech, protože zvyšují citlivost na sluneční záření. Z vnitřních faktorů hrají roly hormony, nedostatek vitamínů, příjem určitých léků a nedostatečná funkce jater. Tento problém se týká většinou žen, ale nevyhýbá se ani mužům.

Druhy pigmentových skvrn

LENTIGO – postihují muže i ženy ve středním věku. Nejčastěji je můžeme pozorovat na rukách a obličeji, kde se odstín pletí mění v závislosti na slunečním záření.
EPHELIDES – je typ hnědé skvrny, která svůj odstín vlivem záření nemění.
CHLOASMA – patří mezi skvrny vyvolané hormonální nerovnováhou v těle. Vznikají hlavně na obličeji.
MELASMA – je to pigmentová skvrna způsobená látkami z kosmetických přípravků. Tvoří se též na obličeji.

Jak je lze odstranit

Tohoto kosmetického problému se lze zbavit speciálními nepigmentačními krémy a emulzemi, které fungují jako pomyslné stráže proti hromadění pigmentu a zároveň shlukují nově vzniklé buňky. Krémy pleť vyhlazují a barevně slaďují, i přesto občas zesvětlá. Poslední stopy barevné nelady se jednoduše zahladí lehkým make-upem.
Oblíbenou metodou jsou i chemické peelingy, které pokožku jemně obrušují pomocí koncentrovaných ovocných kyselin. K odstranění pigmentových buněk se dále používá tzv. intenzivní pulsní světlo. Ženy žádají i laserové peelingy, jež pigment doslova rozloží na miničástečky. O ty se pak už postarají bílé krvinky. Například Erbiový laser kůži v podstatě “vybrousí”, jeho efekt je tedy okamžitý ale s tím rizikem, že na postižených místech mohou vzniknout malé jizvičky.

Pokud i vy máte problematickou pleť či trable s pokožkou, navštivte praktického lékaře nebo rovnou dermatologa. Oba umí poradit další kroky k případné léčbě. Každý člověk totiž potřebuje speciální pozornost.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *