Jak si poradit s čištěním mezizubních prostor

Napsal

Čištění zubů je pro každého naprosto automatickou součástí dne. A co čištění mezizubních prostor? Je stejně důležité, ale je to něco navíc, a proto ještě stále mnoho lidí mezizubní prostory opomíná. Je to proto, že by člověk musel čištěním zubů strávit minutu navíc? Nebo snad proto, že stále mají pocit, že to není důležité?

Mezizubní kazy, zubní kámen, potíže s dásněmi nebo dokonce parodontóza. To všechno si můžete přivodit, pokud nebudete pravidelně čistit mezizubní prostory. Nejde jen o mezizubní kartáček, ale existuje ještě více možností i pro velmi úzké mezizubní prostory.

Mezizubní kartáček je klasika

Jednoznačně nejlepších a nejpreciznějších výsledků dosáhnete použitím mezizubního kartáčku. Ten odstraňuje plak mechanicky a precizně díky štětinkám. Velká část mezizubních kartáčků má drátek potažený plastem, aby byly šetrné a nedocházelo k podráždění dásně. Na výběr máte z různých velikostí. Správnou velikost vám pomůže buď vybrat zubní lékař, nebo si můžete zakoupit balení obsahující všechny velikosti a vyzkoušet, které vám budou sedět. Obvykle je potřebné používat alespoň dvě velikosti mezizubních kartáčků, protože do mezizubního prostoru musí jít kartáček zavést ztuha, ale to nesmí jít příliš velkou silou.

Populární zubní nit

Zubní nit zažívala poměrně velkou slávu na přelomu tisíciletí. Kdo se chtěl o mezizubní prostory opravdu starat, tak sáhnul po zubní niti. Zubní nit je ideálním řešením pro velmi úzké mezizubní prostory, do kterých nedostanete ani nejmenší mezizubní kartáček. Neodstraňuje plak sice tak precizně, ale je lepší použít zubní nit, než nic.

Existují také speciální druhy zubních nití pro čištění mezizubních prostorů mezi korunkami nebo implantáty. Říká se jí superfloss a od běžné zubní nitě se liší tím, že je jich nastříhaná, na koncích je zpevněná, aby se dobře zavedla do mezizubního prostoru, a střed je tvořen šetrným flaušovým vláknem. Tato nit se může používat i pro čištění při nošení fixních rovnátek.

Čištění během dne

Čištění mezizubních prostor je důležité hlavně večer, takže mezizubní kartáček stačí použít při večerních čištění. Pokud vám ale něco mezi zuby uvízne během dne, tak je celkem příjemné moci si to odstranit. Pro to můžete použít speciální párátka se zubní nití, kterým se říká flosspic a snadno je budete mít po ruce v kabelce. Druhou variantou je jednorázový mezizubní kartáček se silikonovými https://www.nazuby.cz/mezizubni-paratkavlákny. Ten připomíná spíše párátko, ale je velmi účinný a dostupný ve více velikostech. Najdete ho pod názvem Easypick nebo SoftPick.

Autor: www.nazuby.cz, Andrea Ivaničová

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *