Než vyběhnete aneb rady pro začátek

Napsal

Ptáte se, proč byste měli běhat zrovna vy? Je to jednoduché. Běhání je pro nás všechny přirozené, posilujete s ním celé tělo a zvyšujete si i kondici. Navíc vás nic nestojí a nejste ani vázaní na konkrétní hodinu, jako v tělocvičně. Je na čase jej zkusit!

Běh uvolňuje endorfiny a je výborný pro váš kardiovaskulární systém. Pokud se chcete navíc zpevnit a zhubnout, nenajdete lepšího pomocníka. Možná proto příznivců tohoto sportu pořád přibývá. Abyste si běh zamilovali, musíte mu nejprve přijít na chuť a to není snadné. Pohyb bolí, zejména nás, kteří se poslední roky už tak moc nehýbeme.

Po malých krůčcích

Uvědomte si, že na maraton nepoběžíte hned po týdnu trénování. Začněte zvolna. Určete si cíl, třeba dvě kolečka v parku, doběhnout z bodu A do bodu B. Na ten se soustřeďte. Neomezujte se však časově, spíše se řiďte instinkty. Kondici, kterou teď nemáte, nezískáte zpět jen tak.

Běhejte tak, aby vám bylo příjemně, zpomalte a nesnažte se za každou cenu vyrovnat dalším sportovcům kolem vás. I proto odborníci doporučují začít běhat samostatně. Vaše kamarádka na tom může být lépe, a to by vás demotivovalo. Soustřeďte se pouze na sebe.

Důležité je ve snažení setrvat. Aby se projevilo vaše úsilí, je za potřebí pravidelnost. Jakmile ji získáte, běhání se stane vaší radostí, nedokážete si bez tréninku představit den, nebo třeba týden.

Když to budete chtít zabalit

Jakmile budete mít pocit, že polevujete ve svém snažení, přišla krize. V tuto chvíli to ale nesmíte vzdávat. Stanovte si pevně dny v týdnu, kdy vyběhnete a svůj program v žádném případě neměňte. Mějte na paměti, že sport vám dodá energii, budete lépe spát, změníte svůj život k lepšímu, budete i zdravě jíst a užijete si milostné hrátky s vaším partnerem mnohem lépe než kdy dřív.

Motivací pro vás může být i měřič tepové frekvence. Bude vám počítat čas, který jste trénováním strávili, i spálené kalorie. Investujte do svého koníčku, jako odměnu si pořiďte lepší triko, sportovní podprsenku nebo nové běžecké boty.

Jak často trénovat: 3x týdně, aby si tělo na pohyb zvyklo

Co na sebe: při teplotě nad 15 stupňů stačí triko s krátkým rukávem. V zimě se oblečte tak, aby vám při zastavení bylo mírně chladno. Nezapomeňte na funkční prádlo a šátek, nebo čepici.

Jak rychle běžet: zpočátku pomaleji a často střídejte chůzi a běh. Stačí cca 20 minut, později pul hodiny. Jakmile si tělo trochu zvykne, přidávejte i rychlost.

Na co nezapomenout: na strečink, protažení je velmi důležitou součástí tréninku

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *