Jak se zbavit štěnic

Štěnice si domů můžete přinést s bazarovým nábytkem, z dovolené a nebo k vám připutují od sousedů. Pokud máte podezření, že se k vám tento 3 až 5 mm malý brouk hnědé barvy a plochého tvaru nastěhoval, tak tento článek je přesně pro vás. Popíšeme si, jak se účinně zbavit štěnic.

Štěnice jsou velmi rychle nastěhované, ale těžko a dlouze se s vámi loučí. Jejich vyhubení  vůbec není jednoduché, existují ovšem přípravky, které vás jich zbavit dokážou. Přes den si jich nejspíš nevšimnete, štěnice jsou hmyz, který ožívá v noci.

Jak zjistit, že máte doma štěnice

To, že se štěnice vyskytují pouze tam, kde je špína, není pravda. Zajímáte je vy a vaše krev. Zaměří vás i na velkou vzdálenost, hostitele si totiž vyhledává podle tepla. Zaútočí na vás když spíte, vzhledem k jejich velikosti vás kousnutí ani neprobudí, až ráno si možná všimnete kousanců. Citlivější jedince ale můžou vzbudit.

Než si jejich výskytu všimnete, může se stát, že se mezitím doma rozšíří po bytě, i když nejčastěji se vyskytují hlavně kolem postele. Jistotu, že máte štěnice, získáte ve chvíli, kdy na prostěradle, na posteli a kolem ní najdete tmavé skvrnky natrávené krve.

Štěnic vás zbaví jen odborníci

Na trhu dostupné prostředky proti štěnicím a podobným škůdcům je nezahubí, ale jen  vypudí z úkrytu a přesunou jinam. Proto je důležité se takovým prostředkům vyhnout a zavolat odborníky.

V první fázi vysajte podlahy, veškeré lůžkoviny vyperte nejméně na 60° C a ošetřete matrace (ideální je parní čistič). Sáček z vysavače poté vyhoďte do pytle a ten uzavřete. V žádném případě z domácnosti nevynášejte žádný nábytek. Mohlo by dojít k zamoření dalších prostor.

Při likvidaci odborník ošetří zdi, podlahy, nábytek a především prostor kolem postele speciálním postřikem. Veškeré použité postřiky jsou bezpečné pro vás i domácí mazlíčky, takže se nemusíte bát, že by vám ublížily. Postřik se opakuje dvakrát, někdy pro jistotu dokonce třikrát. Po prvním postřiku se s štěnicemi zcela jistě ještě potkáte, je to běžné.  Bohužel chvíli trvá, než dojde k úplnému vyhubení.

Chce to trochu sebezapření

Po návštěvě odborníka je potřeba v bytě zůstat, a normálně spát v posteli. Štěnice, které přežily, vyhledávají potravu a přichází tak do kontaktu s ošetřenou plochou. Doporučuje se ovšem nosit oblečení s dlouhými rukávy a přezůvky.  Po zákroku je důležité dodržet některá opatření. Každý týden měnit povlečení a veškeré lůžkoviny na postelích, ale neluxovat ani nevytírat podlahu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *